Nowy serwis

emFiszki.pl

zapraszamy.

AWF w Poznaniu współtworzy nowy europejski podręcznik do wychowania fizycznego

2010-08-19 08:54
Informacje

AWF w Poznaniu współtworzy nowy europejski podręcznik do wychowania fizycznego

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu współtworzy podręcznik z nowymi podstawami dydaktyczno-metodycznymi dla wychowania fizycznego i zdrowotnego w krajach Unii Europejskiej.

AW wzięła udział w europejskim projekcie Health(a)ware an experienced-based learning and teaching approach for physical and health education (Świadomość zdrowia - nauczanie i uczenie się oparte o doświadczanie i dydaktyczne podejście do wychowania fizycznego i zdrowotnego). Koordynatorem całości projektu jest Uniwersytet im. Humboldta z Berlina.

REKLAMA


------------------------------------------------------------------------------------------

W realizacji grantu brały także udział: Inivesidad Politecnica de Madrid, Norges Indrettshogskole Oslo, Charles University Praga, Univesitat Wien. Każda z uczelni miała wyznaczonego koordynatora  krajowego do prac nad grantem.

AWF Poznań reprezentował dr hab. prof. Michał Bronikowski, kierownik Zakładu Metodyki Wychowania Fizycznego, wykładowca m.in. Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej w Olimpii w Grecji. W ramach projektu uczelnie przygotowywały każda po 15 przykładów lekcji wychowania fizycznego i zdrowotnego, 5 projektów i 5 zajęć warsztatowych. Spośród tych propozycji do publikacji w podręczniku zostaną wybrane najciekawsze przykłady, opracowane przez każdy z krajów.  

Projekt koncentrował się na młodzieży w wieku 10 - 16 lat. Najwięcej uwagi poświęcono 13-16-latkom, którzy w dużej części przestają się interesować aktywnością fizyczną.

Każda z uczelni miała także określone zadania do realizacji. Poznańska uczelnia przygotowała konferencję pt. Physical Education and Health - partners for the future, prezentującą wypracowane przez poszczególne uczelnie koncepcje teoretyczne.  

Konferencja odbyła się w 2008 roku. Poprzedziła tydzień warsztatów metodycznych dla nauczycieli i studentów, gdzie każdy z krajów zaprezentował przykłady lekcji.

- Na konferencji i warsztatach udało się nam zgromadzić ponad 100 uczestników z zagranicy oraz 300 nauczycieli i studentów z Polski, w szczególności związanych z naszą uczelnią - informuje prof. Michał Bronikowski.  

Polacy pracowali nad takimi przykładami niestandardowych zajęć WF dla gimnazjalistów, które zachęcałyby do uczestniczenia w nich.

- Chcemy, aby nauczyciele odeszli od schematów prowadzenia lekcji, które są mało ciekawe i nie aktywizują wszystkich uczniów. Zależy nam również na podkreśleniu całożyciowej roli aktywności fizycznej w przeciwdziałaniu niekorzystnym skutkom zachowań sedenteryjnych "młodzieży internetowej" - mówi prof. Bronikowski.
 
Grant przyniósł też korzyści w postaci kilku wykładów, wygłoszonych dla uczniów szkół z Poznania, warsztatów dla nauczycieli WF pt. Świadomość zdrowia w nauczaniu oraz szeregu publikacji, spośród których doniesienia naukowe, przygotowane przez zespół: M. Bronikowski, M. Bronikowska, M. Kantanista, M. Ciekot, I. Laudańska-Krzemińska, Sz. Szwed na konferencję w Madrycie zdobyły tam pierwszą nagrodę.

- Ponieważ praca nad tym grantem została wysoko oceniona przez ewaluatora zewnętrznego, który gościł z wizytą na AWF w styczniu ub. roku i dostrzeżona wśród osób zajmujących się wychowaniem fizycznym na "rynku" europejskim, zaowocowało to zaproszeniem pracowników AWF do kolejnego grantu europejskiego - informuje rzecznik AWF.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce. Zdjęcie: sxc.hu

Związki frazeologiczne języka potocznego>

ARKUSZE MATURALNE


Testy maturalne z matematyki - Sprawdź jak wyglądała matura z matematyki w latach poprzednich

Matematyka 2010 - przykładowe testy maturalne z matematyki 2010.

Słownik matematyczny - pigułki wiedzy, czyli definicje podstawowych pojęć matematycznych

Matematyka na wesoło - ciekawostki i zagadki matematyczne

Słynni matematycy - biografie wielkich matematyków

Komentarze

BRAK KOMENTARZY

Zaloguj się aby napisać komentarz


Inne wiadomości


Zaćmienie Księżyca
Wczoraj (15.06.2011) można było obserwować zaćmienie Księżyca. Raport z obserwacji oraz ciekawe zdjęcia można oglądać na stronie teleskopy.net

Wzbogacajmy swoje słownictwo
Taka zabawa. Dopisz w komentarzach

Warsztaty dziennikarskie dla licealistów
Rozpoczyna się rekrutacja do drugiej edycji warsztatów z dziennikarstwa organizowanych przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie. Certyfikaty ukończenia kursu w zeszłym roku otrzymało ok. 150 warszawskich licealistów. Można...

Innowacyjny projekt wspierania uczniowskich talentów w Gdyni
Nowatorski projekt edukacyjny skierowany jest do zdolnej, twórczej i zmotywowanej młodzieży z 24. Gimnazjum i III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, a także ich nauczycieli i rodziców rozpoczęło Stowarzyszenie Talent z Gdyni. Projekt,...

Ruszyły zapisy do Olimpiady Przedsiębiorczości
Już 1 października ruszają zapisy do VI edycji jednej z największych olimpiad przedmiotowych w Polsce - Olimpiady Przedsiębiorczości. Na zwycięzców czekają indeksy najlepszych ekonomicznych uczelni w kraju, m.in. Szkoły Głównej Handlowej....Przejdź do:


Informacje
Wydarzenia
Recenzje
Nowe testy
Nowe opracowania

 

dla młodszej siostry lub brata czyli szkoła podstawowa

Zapytaj prawnika

Plan lekcji online - zobacz jak działa