Nowy serwis

emFiszki.pl

zapraszamy.
Jesteś tutaj: Strona główna > Język polski > Szybka powtórka > Test on-line

Test nr 0946

Znasz, to zdasz! Powtórka z polskiego

Matura, Powtórka, Literatura, Gatunki literackie

 

 

1/6

Podaj tytuł utworu, z którego pochodzi fragment.


A.  Czymże zdołam odwdzięczyć dobremu Stryjowi/ Który tak o me szczęście ustawnie się trudzi!/ Ach, dobry Stryju! Byłbym najszczęśliwszy z ludzi/ Gdyby mi Zosia była dzisiaj zaręczona/ Gdybym wiedział, że to jest moja przyszła żona.

B. Spojrzałem ze skały szczytu/ Duch rycerza powstał z lodów.../ Wilkenried dzidy wrogów zebrał i w pierś włożył/ Ludy! Winkelried   ożył!/ Polska Wielkeriedem narodów! 

C. Mówię Słowo - rzecz prawdziwą/ Chwila, chwila osobliwa/ Wybrałem dziś weselisko/ Twój dworek, dróżkę, zagrodę/ Słyszysz jaki wicher wyje!

D. Otrzymałem wszystko, co potrzeba... Muszę to oddać, com wziął. Ten dług przeklęty... Nie mogę mieć ani ojca, ani matki, ani żony, ani jednej rzeczy, którą by przycisnął do serca z miłością, dopók iz oblicza ziemi nie znikną te podłe zmory. Muszę się wyrzec szczęścia. Muszę być sam jeden. Żeby obok mnie nikt nie był, nikt mię nie trzymał!

E. Iż moja wierna rada u ciebie, o wielki / Królu, ważna nie była, żebyś był Helenę/ Grekom wydać rozkazał, a tę niewątpliwą/ Wielkiej wojny pochodnią co najprędzej zgasił/ Teraz, po tym co idzie, wczas cię upominam/ Abyś czuł o potrzebie i o pewnej wojnie/ Tak pewnej, jako mię tu dziś przed sobą widzisz!

F. W Rzymie pożar! Większość miasta w płomieniach!.../ Na tę wiadomość wszyscy zerwali się z miejsc, Nero złożył framugę i rzekł: Bogowie!... Ujrzę płonące miasto i skończę "Trojkę".

A. Czymże zdołam odwdzięczyć dobremu Stryjowi...:
B. Spojrzałem ze skały szczytu...:
C. Mówię Słowo - rzecz prawdziwą...:
D. Otrzymałem wszystko, co potrzeba...:
E. Iż moja wierna rada u ciebie, o wielki...:
F. W Rzymie pożar! Większość miasta w płomieniach!...:

  

Sprawdź drugą część testu: Znasz, to zdasz! Część 2 powtórki z polskiegoTagi: Matura, Powtórka, Literatura, Gatunki literackie


maximus.pl   Autorem testu jest mgr Aleksandra Behrendt. Wszelkie prawa zastrzeżone.

DEMO - przetestuj zasoby maximusa za darmo

Testy CKE - Sprawdź, czy zdasz!

Dobre uczelnie - Chcesz studiować? Nie wiesz, jaką uczelnię wybrać? Sprawdź szkoły polecane przez maximus.pl!

dla młodszej siostry lub brata czyli szkoła podstawowa

Zapytaj prawnika

drukuj

Komentarze

BRAK KOMENTARZY

Zaloguj się aby napisać komentarz